Milyen színhőmérsékletű fényforrást válasszak?
Fény színe és színvisszaadás
Milyen színhőmérsékletű fényforrást válasszak?
Minél magasabb a fény színhőmérséklete, annál "kékebb", és minél alacsonyabb a fény színhőmérséklete annál "vörösebb" lesz a színe.
A színhőmérséklet nagyban befolyásolja az ember hőérzetét és koncentrálóképességét. Általánosságban a meleg, vöröses szín hatására melegségérzetünk támad, hideg, kékes fény esetén hűvös. Ezért hideg helyiségekben javasolt alacsonyabb színhőmérsékletű, azaz meleg fényű fényforrásokat alkalmazni, ám arra is gondolni kell, hogy a meleg fénynek pihentető, nyugtató hatása van, mely a koncentrációra negatívan hathat. Ebből kifolyólag munkahelyekre érdemesebb hidegebb fényű, magasabb színhőmérsékletű fényforrásokat választani.
A színhőmérséklet mértékegysége a Kelvin. A mesterséges világításra használt fényforrások három nagyobb csoportra oszthatók színmegjelölésük alapján:
- Meleg fényű: 3300 K alatt
- Semleges fényű: 3300-5300 K
- Hideg fényű: 5300 K felett
Kifinomultabb megjelölésük:
- Gyertya: 1900 K
- Háztartási izzólámpa: 2800 K
- Stúdió világítás: 3200 K
- Reggeli, délutáni alacsony napállás: 4800 K
- Átlagos napfény, vaku: 5600 K
- Napos idő, árnyékban: 6000 K
- Nappal, kissé felhős égbolt: 8000 K
- Borult, ködös idő: 10 000 K
Izzólámpák esetén a színhőmérséklet egybeesik az izzószál hőmérsékletével (2800K= 2 526.85 °C). A nem hőmérsékleti sugárzók, mint pl. fénycsövek esetén a két érték nem egyezik, ezért ilyenkor korrelált színhőmérsékletről beszélünk. Jelölése CCT (Correlated Color Temperature).
Mikor fontos a színvisszaadás?
A természetes színek fényforrások általi torzulásának mértékét a színvisszaadási indexszel (CRI= Color Rendering Index) jellemezzük. A skála 0-100-ig terjed, 100-as értékű a Nap és a hagyományos villanykörte színvisszaadási indexe. Jelölése Ra
Ha munkánk során fontos a színhelyesség (pl. nyomda, fotóműterem), mindenféleképpen ügyeljünk a választott fényforrás színvisszaadási indexére, hogy az 100-hoz közelítő érték legyen.